Урок

Тема : Ассоль і Грей .  Символіка образу пурпурових вітрил.   
Мета:    
 навчальна :  поглибити знання учнів про зміст і образи  повісті Олександра Гріна «Пурпурові  вітрила»;  дослідити символічність образів пурпурових вітрил у творі; розвивати уміння характеризувати духовно-емоційний світ головних героїв повісті-казки.
 розвивальна:  розвивати навички усного зв'язного мовлення, фантазію та творчу уяву, навички роботи в групах;
▪ виховна: виховувати віру в прекрасне, прагнення самовдосконалюватися, культуру спілкування на уроці ;  творити добро своїми руками.
Обладнання: портрет О.Гріна,  мультимедійні засоби, музичне оформлення, презентація
Тип уроку: систематизації та узагальнення знань.
Урок-подорож
  ...Я зрозумів одну нехитру істину.
Вона в тому, щоб творити так звані дива своїми руками. О.Грін
Хід уроку
І. Організаційний момент.
(Емоційне налаштування на урок)
( 1 слайд). Доброго дня!    
 Закрийте очі  і подумки  пошліть один одному добрі думки і найкращі побажання. Подаруйте  посмішку товаришу для створення хорошого настрою.
А я хочу подарувати вам серця із теплими словами…
Приємно тебе бачити.
У тебе гарна посмішка.
 У тебе гарні очі.
Дякую, що ти є.
Ти щедра дитина
Ти дуже добрий.
Ти кмітливий.
Слово вчителя.  
         Діти, ви любите подорожувати?
 Які  у вас виникають асоціації, коли чуєте слово «подорож»?
 Давайте їх запишемо  на дошці.
П
О
Д
О
Р
О
Ж
 ІІ. Підготовка учнів до визначення теми уроку
Слово вчителя. (Звучить  шум моря або спокійна музика).
 Сьогодні ми разом з дивовижним письменником О.Гріном та його героями відправимося в подорож до загадкової країни Грінляндії. Цю країну ми не зможемо відшукати на карті. Ця країна незвичайна.  Вона неповторна тим, що тут живуть люди, які вірять в силу справжнього кохання, у своє щасливе майбутнє. І користуючись нашою уявою, ми теж зможемо побувати в цій країні.
Для того щоб успішно завершилася наша подорож прошу всіх членів екіпажу налаштуватися до роботи. У нас буде вісім причалів, де необхідно    виконати  певне завдання.  
        Щоб думки-відповіді чулися всякчас,
Щоб ні на мить не збитись з курсу головного.
Щасливого шляху, мій юний друг,
Щасливого, як у народі кажуть, плавання!
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності\
 Слово вчителя.
Запишіть дату, класна робота, тему уроку.
Ассоль і Грей .  Символіка образу пурпурових вітрил.  
Сьогодні, дякуючи подорожі, ми більше дізнаємося про духовно-емоційний світ головних героїв повісті-феєрії.
        (2 слайд)
 Епіграфом уроку будуть  слова О.Гріна « ...Я зрозумів одну нехитру істину. Вона в тому, щоб творити так звані дива своїми руками»
Як ви розумієте зміст слів О,Гріна? (Кожна людина є творцем свого щастя. При будь-яких умовах  потрібно завжди вірити у краще, боротися за своє щастя).
 Проблемне питання уроку:  У чому полягає диво, пов’язане із внутрішнім світом героїв повісті казки О.Гріна «Пурпурові вітрила»?
У кінці уроку ви повинні відповісти на це запитання.
IV. Робота над темою уроку.
Слово вчителя. Кажуть, що на диваках і мрійниках тримається світ. Вони ніколи не зраджують своїм ідеалам, незважаючи на всі життєві негаразди, вірять у всеперемагаючу силу добра й справедливості, у будь-якому віці залишаються чистими серцем і душею,  без страху прямують у майбутнє.
Саме такою людиною був відомий російський письменник О.Грін., який створив повість-феєрію «Пурпурові вітрила».
Ось і перший причал.
1.     Пропоную вам вправу «Так-ні».
Діти , ви працюєте на окремих аркушах.
1.     Справжнє прізвище Олександра Гріна  Олександр Степанович  Гріневський (Так)
2.     Олександр Грін мріяв стати лікарем. (Ні)
3.     Артур Грей – хлопчик із старовинного аристократичного роду. Він народився і зростав у величезному будинку, який нагадував собою замок. (Так).
4.     По́вість — епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням. (Так).
5.     Ідучи до міста Ассоль зустріла відомого збирача казок, легенд, пісень, переказів.  (Так).
6.     Назва судна, на якому плавав Лонґрен  «Пілігрим» ( Ні. «Оріон»).
7.      Феєрія - (від фея - чарівниця)  театральна або циркова вистава з фантастично-казковим сюжетом, з широким використанням сценічних ефектів і трюків. (Так)
8.      Егля на створення дивовижної казки, «яка розквітне в Каперні»  надихнула давня легенда.(Ні. Кораблик з пурпуровими вітрилами)
9.      Корабель  Грея мав назву «Мрія» (Ні. «Секрет»).
10.                        Діти не  дружили з Ассоль,  проганяли її, бо  сім'я дівчинки була бідною. (Ні . Батька звинуватили у смерті Меннерса).
11.                       Лонґрен  заробляв на життя, коли звільнився зі служби – малював картини. (Ні. Робив кораблики).
12.                       Фантастика -  різновид художньої літератури, який зображує нереальні події  та явища, створені фантазією автора. (Так).
(Взаємоперевірка робіт).
Вчитель.  Життя людині дається лише раз, і варто його прожити  гідно, не схиляючись під ударами долі.  Для справжніх мрійників немає перешкод.    
Такими мрійниками є Грей і Ассоль, головні герої повісті О.Гріна .
2.     Другий причал. Попрацюємо в групах.
(3 слайд).
Заповнити таблицю цитатами, які характеризують головних героїв повісті за поданим планом.
 (Діти працюють під музику).
Перша група . Характеристика Ассоль. 
Друга група . Характеристика Грея.
Вчитель.  Отже,  казкова зустріч Ассоль і Грея була, мабуть, запланована небесами.  Їхні долі  дуже схожі.
"Казка потрібна не тільки дітям, але й дорослим", — писав Костянтин Паустовський .  В казку потрібно вірити.
 Тому я пропоную переглянути епізод із твору, в якому головна героїня  Ассоль зустрічається з найголовнішим чарівником.  Подумайте,  що допомагає людині у здійсненні її мрій? (4 слайд).
3. Третій причал. Інсценування уривка «Зустріч Егля з Ассоль».
Автор. Перед нею був не хто інший, як Егль, відомий збирач пісень, легенд, переказів і казок (На пеньку старий з палицею в одній руці, в другій тримає кораблик з пурпуровими вітрилами. На голові солом’яна шляпа, сіра блуза, заправлена у сині штани, та високі чоботи. За плечима торбина).
Ассоль. Тепер віддай мені. Ти вже погрався. Ти як спіймав її?
(Від несподіванки Егль впустив яхту, піднімає голову, роздивляється дівчину).
Егль. Клянусь Грім мами, Езопом і Андерсеном це щось особливе. Послухай-но ти, рослинко! Це твоя штука?
Ассоль. Так, я за нею бігла по всьому струмку; думала, що помру. Вона була тут?
Егль. Біля самих моїх ніг. Корабельна аварія – причина того, що я, як береговий пірат, можу вручити тобі цей приз… Як звуть тебе, крихітко?
Ассоль. Ассоль. (Ховає яхту в корзину).   
Егль. Добре. Мені, власне, не треба було питати про твоє ім’я. Добре, що воно таке дивне, таке однотонне, музикальне, як свист стріли або шум морської черепашки… Я, люба, поет у душі – хоч ніколи не писав сам. Що у тебе в кошику?
Ассоль. Човники, потім пароплав та ще три таких будиночки з прапорами. Там солдати живуть.
Егль. Чудово. Тебе послали продати. Дорогою ти почала гратись. Ти пустила яхту поплавати, а вона втекла. Адже правда?
Ассоль. (Засмутившись). Ти хіба бачив? Тобі хтось сказав? Чи ти вгадав?
Егель. Я це знав.
Ассоль.   А як же?
Егль. Бо я – найголовніший чарівник. (Дівчинка збентежилась, злякавшись). Тобі нема чого боятись мене. Навпаки, мені хочеться поговорити з тобою по щирості. (Помовчав, потім продовжує бесіду). Ану, Ас соль, слухай мене уважно. Не знаю, скільки мине років, тільки в Каперні розцвіте одна казка, пам’ятна надовго. Ти будеш дорослою, Ассоль. Якось у ранці в морській далині під сонцем блисне пурпурове вітрило. Осяйне громаддя пурпурових вітрил білого корабля попрямує, розтинаючи хвилі, прямо до тебе. Тихо плистиме цей чудесний корабель, без вигуків і пострілів; на березі багато збереться людей, дивуючись і ахаючи; і ти стоятимеш там… «Чого ви приїхали? Кого ви шукаєте?» - спитають люди на березі. Тоді ти побачиш хороброго вродливого принца. «Здраствуй, Ассоль! – скаже він. – Далеко-далеко звідси я побачив тебе у ві сні і приїхав, щоб забрати тебе назавжди у своє царство…»
Ассоль. Це все мені? (Весело засміялась). Може він уже прийшов… той корабель?
Егль. Не так скоро. Спершу, як я казав, ти вирости. Потім… що говорити? Це буде і край. Щоб ти тоді зробила?
Ассоль. Я? Я б його любила. (Не зовсім твердо). Якщо він не б’ється.
Егль. Ні, не буде битися. Не буде, я ручаюся за це. Йди, дівчино, і не забудь того, що сказав тобі я, іди. Хай буде мир пухнастій твоїй голові! (Погладив дівчинку, попрощавшись, пішов далі).
Слово вчителя.  Що , на вашу думку, допомагає людині у здійсненні її мрій? ( У здійсненні мрій людині допомагає віра у краще майбутнє,  мрія допомагає жити та долати життєві перешкоди) .
 Не потрібно втрачати надію; якщо мріяти, то казка стане дійсністю.
4.  Четвертий причал.  Робота з символами. (Слайд 5).
 У творі О.Гріна «Пурпурові вітрила» є багато символів.  
 Діти, що таке символ?
Символ – це предметний або словесний знак, який виражає сутність певного явища.
-         Які символи України?
Носіями символічного змісту у творі можуть бути будь-які елементи: персонажі, художні деталі.
Скласти інформативне «гроно» символів.   (Слайд 6)
Колективна робота.  Робота біля дошки.
Пурпурові вітрила  -  символ здійснення мрій    сподівання на краще , величі кохання та  краса людської душі.   
  (Фізкультхвилинка).
«Словесний   футбол»           
 Давайте відпочинемо . Адже , щоб бути таким сильним, впевненим у собі  як Грей , потрібно займатися спортом.  Я знаю, що ви любите грати у                  , тому і пропоную  вам  гру  «Словесний   футбол».          
(Я кидаю м'яч, а діти називають символи).
Символи повісті: 
-         Ассоль – символ світла, добра;
-          Грей –символ втілення мрії в життя;
-         пурпуровий колір – колір радості і краси, якої не вистачало у Каперні;
-         білий парусник під пурпуровими вітрилами – символ кохання та нового життя для Ассоль;
-          море – символ бурхливої долі й водночас символ свободи, волі, природної гармонії;
-         Каперна  - символ людського зла, жорстокості, заздрощів, лицемірства, ницості;
-         зоря – символ пробудження душі, кохання;
-         сонячне світло – символ просвітлення душі, ідеалу, кохання.
  П'ятий причал .  (Слайд  7).
Завдання.  Вправа « Логічний ланцюжок»   
    Записати  у зошитах та на дошці слова і фрази,  які спадають  вам на думку, коли   чуєте  слово «мрія».
(Мрія-віра-любоа-диво-зустріч-сльози-щастя-радість-доля…)   
6. Шостий причал.  Символічна синектика.  (Слайд  8)
Пофантазуємо.
 З попередніх уроків ви знаєте, що кожний колір  має певне значенняУявіть, що вітрила у творі  не пурпурові, а  фіалкові, блакитні, жовтогарячі  зелені.  Як би змінився   зміст твору?
V.  Підбиття підсумків уроку.
Слово вчителя.   «Пурпурові вітрила» Гріна –символ мрії,  що стала реальністю. Книга увібрала в себе велику силу: красиву мрію і правдиву реальність, любов до людини і віру в її сили, надію на краще і любов до прекрасного.
 Сьомий причал. Підсумкова бесіда.
Метод «Мікрофон».   
- Які герої протиставлені бездуховному світові? (Ассоль, Грей, Лонгрен).
- Які моральні цінності перемагають у творі? (Добро, кохання, праця, чесність, щирість, краса).
- Який момент є кульмінаційним у зіткненні добра і зла? (Поява яхти «Секрет» з пурпуровими вітрилами).
-  Чи вірите ви в диво? (Слайд  9)
Дайте відповідь на проблемне питання, поставлене на початку уроку:
- У чому полягає диво, пов’язане із внутрішнім світом героїв? Що зберегли вони в собі? (Вони зуміли зберегти свою душу, прагнення до добра, світлі почуття всупереч жорстокій дійсності. Герої пронесли свою мрію крізь морок і зло і піднеслися над буденністю на крилах своєї надії та кохання).
Восьмий причал. Робота в групах.  (Слайд  10).
 Скласти сенкан. (Звучить тиха музика)
1-а група .  Сенкан «Ассоль». Намалювати настрій повісті.
2-а група. Сенкан « Грей». Намалювати настрій повісті.
 (Відповіді дітей)
Поетична хвилинка.  («Вона прийшла непрохана й неждана» . )
Давайте послухаємо вірш  нашого земляка Василя Симоненка про кохання
     (Звучить аудіозапис).  (Слайд  11).
 Слово вчителя.
 Дитячі, юнацькі мрії… Банальні і небанальні, серйозні і несерйозні, реальні і нереальні, досяжні і недосяжні. Але це дуже добре, коли у маленької людини є мрія, до якої вона йде. Бо це значить, що вона живе повноцінним життям, приймає рішення, будує свої плани.
Бажаю, щоб мрії всі збувалися, щоб корабель вашої мрії допоміг вам піднятися через терни до зірок .
 А зараз я пропоную зробити перший крок до здійснення мрій. Тому кожен з вас напише свою мрію і прикріпить до вітрильника нашого корабля . Прошу по черзі. (Слайд 12).
 Романтиків зараз лишилось так мало,
Життя чорно-білим без вигадки стало.
Із вірою в казку ви спробуйте жити
І не поспішайте суворо судити,
Тих, хто мрію здійснити чиюсь забажає.
Творити добро кожен хай поспішає!
Слово вчителя(Слайд 13).
 Читайте Олександра Гріна! Знаходьте в нього зерна істини! Не покидайте бажання знайти себе в житті! Творіть себе і свою казку! Робіть дива для інших, даруйте їм потрібні слова! Навчіться посміхатися людям і зорям! Знайдіть свою щасливу зірку і поділіться її теплом з іншими!
Повість “Пурпурові вітрила” не схожа на жоден з прочитаних нами раніш творів. Це казка, в яку ми дуже хочемо вірити.  
(Вірш про кохання,  читає вчитель)
 Оля Стасюк «ПУРПУРОВІ ВІТРИЛА»
Перепечене місто спинилось від сонячних чар.
Йому хочеться випити дощ і нарешті поспати.
Пурпурові вітрила розірваних дощенту хмар
Наді мною летять – таємничі, величні, крилаті.

Вони линуть і линуть, торкнувши ледь-ледь горизонт,
Якісь надто пурпурні, шалено-таки кольорові.
І коли у мені ця печаль перейде врешті фронт,
Лиш вони повернуть до життя моє серденько знову.

Я кричатиму їм! Я вкладу це гаям у вуста,
Нехай гори говорять під сонцем високим і світлим:
Пурпурові вітрила, вітрила нового життя


Їм замало Землі, вони вищі за простір і час,
Переписані з пісні і зіткані з щирої мрії.
Пурпурові вітрила ще житимуть десь поміж нас,
Вони ж вічні в пориві і вічні у власній стихії!

Я чекатиму їх, як нових неосквернених доль,
Хай пошарпаних трошки, та точно вже непересічних.
Це ж не ті-бо вітрила, які видивлялась Асоль,
Не для неї лише вони в небі – для всіх. І навічно.

 Оцінювання.   
 VI. Домашнє завдання.
І група – Створити рекламу до повісті-казки «Пурпурові вітрила».
ІІ група – написати твір-мініатюру «Моя заповітна мрія».
Тож    нашу подорож     завершимо трохи незвично.  Давайте заспіваємо пісню та  переглянемо фрагменти із кінофільму «Алые паруса».
Виконання пісні. ( Тексти пісні роздруковані та роздані учням) 
Ребята, надо верить в чудеса,
Когда – нибудь весенним утром ранним
Над  океаном алые взметнутся паруса  
И скрипка пропоет над океаном.

Не три глаза, ведь это же не сон,
Ведь алый парус правда гордо реет
В той бухте, где отважный Грей нашел свою Ассоль,
В той бухте, где Ассоль дождалась Грея.

С друзьями легче море переплыть,
И есть морскую соль, что нам досталась,
А без друзей на свете было б очень трудно жить
И серым стал бы даже алый парус.

 Когда-то где-то счастье ты  найдешь,
 Полюбишь Грея и Ассолью станешь.
 Свою мечту ты знаешь, и ее ты не предашь,
 Гори  - гори  под солнцем, алый парус.
  (Слайд 14).


 Дякую за роботу!

Комментариев нет:

Отправить комментарий